חדשות רעננה

“הדשא של השכן ירוק יותר”, האמנם?

השכיר הממוצע חולם על הרגע בו יהיה לעצמאי. והעצמאי חולם על הרגע בו התנאים שלו יהיו כשל השכיר עם החופש שלו כעצמאי. הבלוג של אתי רז, מייסדת ומנכל של ALL CLUB  קהילת העסקים ומועדון הצרכנות של בעלי ובעלות העסקים בישראל.

אתי רז ALL CLUB

“הדשא של השכן ירוק יותר”, האמנם?

השכיר הממוצע חולם על הרגע בו יהיה לעצמאי. והעצמאי חולם על הרגע בו התנאים שלו יהיו כשל השכיר עם החופש שלו כעצמאי. 

הנה כמה עובדות שכדאי ורצוי לדעת:

שנת שנים- 2020 – 2022  , ללא ספק אחת השנים המאתגרות. נקודה. נכון  לשנת 2021 בישראל ישנם 625 אלף עסקים.  וזאת עליה של 13 אלף עסקים לעומת בשנת 2019 למרות הקורונה.  כ-99.6% מסך עסקים אלה היו עסקים קטנים ובינוניים (עד 100 מועסקים). 

ב-2020, שנת הקורונה, נפתחו 51 אלף עסקים לעומת 59 אלף עסקים ב-2019 יחד עם זאת, נסגרו פחות עסקים 38 אלף לעומת 45 אלף שנסגרו ב-2019

ההערכה כי בשנת שנת 2020 עמד התוצר המגזר העסקי בישראל עומד על 665 מיליארד שקלים. תרומתם של העסקים הקטנים והבינוניים לתוצר העסקי עומדת על כ-55% מהתוצר, לעומת כ-45% תוצר שמספקים העסקים הגדולים. 

אז מה זה בעצם להיות עצמאי?

להיות עצמאי או בכלל בעל עסק  זה לפני הכלל היות מוכנים "ללונה פארק נפשי”. ההבדל בין שכיר ועצמאי הוא עצום, קודם כל בצורת החשיבה ומשם לאופי ההכנסה והעבודה. עצמאי לרוב חי על חרבו, פשוטו כמשמעו. חיים בחוסר וודאות מוחלטת דבר שמצריך בעיקר חוסן נפשי ומנטלי ואת היכולת לחיות בחוסר ידיעה מוחלט.

מה שאנחנו בעלי ובעלות העסקים לא הפנמנו וכנראה שגם המדינה לא הפנימה זה מה הוא הכוח שלנו. העסקים הקטנים והבינוניים הם אלו שמחזיקים את כלכלת מדינת ישראל. מעל 95% מכלל העסקים במשק זה אנחנו העסקים הקטנים והבינוניים.  כל עסק קטן ובינוני מפרנס ומייצר פרנסה נוספת  לעוד משפחות ובכך הכנסה לעוד מספר מעגלים של עסקים אחרים אשר מספקים לו שירותים. ובמקום לעודד את העסקים הקטנים ישנה הכבדה עליהם והנטל גדול.  אנחנו לא מאוגדים באמת. אין מי שיוביל ויתווה את הדרך לעצמאים ובעלי העסקים. 

 

ובכל זאת לא אוותר על העצמאות שלי ולא על העסק שלי, כי למרות כלל הנתונים העגומים והקשיים ו"הלונה פארק" שבו אנחנו חיים יש מגוון רחב של יתרונות בלמה להיות עצמאי:

ניהול זמן – אומנות בפני עצמה:
אין לי "בוס" על הראש, לוח הזמנים הוא שלי ומנוהל על ידי, אני מחליטה מתי להתחיל ומתי לסיים את היום. אני זו שמסדרת את הלו"ז שלי בהתאם לנוחות שלי, לצרכים שלי, לתחביבים שלי. יחד עם זאת, הפיתויים של לא לעבוד הם עצומים. הרבה יותר קל להיסחף ולתת לזמן לנהל אותנו. סוד ההצלחה בניהול הזמן הוא – המשמעת העצמית גבוה. 

בחירת הלקוחות שלי:
כשכירה, אם איבדתי לקוח, השכר ימשיך להיכנס ב 10 לחודש, ומקביל, אני אחפש לקוחות חדשים.
כעצמאית, השכר שלי מורכב מכמות הלקוחות שלי. לא תמיד נוכל להרשות לעצמנו להיות בררנים לגבי ההחלטה מי יהיו הלקוחות שלנו, ורק נתנהל נכון, נוכל להרשות לעצמנו להיות קצת יותר בררניים ואף "לפטר" לקוחות.

תג מחיר:
כעצמאית- אני קובעת המחירון שלי. המחיר נקבע  לרוב עפ"י מידת הכישרון שלי, מידת הביטחון שלי והאמונה במוצר שלי.

אוהבת את מה שאני עושה:
בואו נודה על האמת, רובנו לא עובדים במה שאנחנו אוהבים. מעטים הם האנשים שקמים בבוקר עם חיוך גדול על הפנים ואומרים לעצמם “איזה כייף, היום אני עובדת”?
להיות עצמאים ולעסוק רק במה שאנחנו אוהבים, אין מספק ומרגש מזה. 

וכן, יש לא מעט קשיים בלהיות עצמאי, בטח בארצנו הקטנטונת ובטח בתקופה מאתגרת כמו זו שנחתה עלינו בתחילת 2020: 

כל פתיחת עסק כרוכה בנהלים ובירוקרטיות. ומשכבר פתחנו את העסק שלנו, עכשיו צריך להגיע לכמה שיותר לקוחות, שזו מטלה בפני עצמה לשווק, לפרסם, למכור, לגבות, לשלם מיסים, ולתחזק תזרים יציב ונזיל.
רוב העסקים שנסגרים, נסגרים בשל חוסר היכולת שלהם לנהל ולהתנהל. 

אז להיות או לא להיות עצמאי
יש לא מעט סיבות בלמה לא להיות עצמאי בכלל ובתקופה זו בפרט. למרות כל הקשיים והמכשולים שבדרך (ויש), בעיניי זאת הדרך הנכונה. לא הייתי מחליפה את העצמאות שלי במשרה כזו או אחרת. הייתי שם פעם ובחרתי לעזוב.

נכון שהעצמאות לא מתאימה לכל אחד. היא חלום ורוד של לא מעט שכירים מצד אחד לצד סכנה גדולה למי שלא מבין את כל ההשלכות שלה. 

 *הכותבת היא אתי רז, מייסדת ומנכל של ALL CLUB  קהילת העסקים ומועדון הצרכנות של בעלי ובעלות העסקים בישראל.

https://www.allclub.co.il/
טרריום במבצע

טרריום על מצע פחם במבוק, מערכת אקולוגית סגורה לא דורש טיפול ותחזוקה החל מ 50 ש"ח אליאור דגים ונוי היצירה 10 רעננה

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן