חדשות רעננה

מוכרים את בית הכנסת ולא סופרים את המתפללים

מפלגת הבית היהודי החליטה להוציא למכירה את בית כנסת "הפועל מזרחי" הוותיק ברחוב ברנדייס ברעננה לצורך סגירת חובות מפלגה מבלי לטרוח ליידע את ציבור המתפללים. חבר הנהלה: "משה וחבריה התנהלו בחוסר רגישות על חשבון ציבור של מאות מתפללים"

הבית היהודי מוכר את המתפללים

מפלגת הבית היהודי החליטה להוציא למכירה את בית כנסת "הפועל מזרחי" הוותיק ברעננה לצורך סגירת חובות מפלגה מבלי לטרוח ליידע את ציבור המתפללים. חבר הנהלה: "משה וחבריה התנהלו בחוסר רגישות על חשבון ציבור של מאות מתפללים"

יו"ר מפלגת 'הבית היהודי' הארצית, המכהנת בנוסף כסגנית ראש עיריית ירושלים, חגית משה, מתמודדת עם חובות מפלגה של מיליוני שקלים. לשם כך הוציאה למכירה את בית הכנסת הוותיק "הפועל מזרחי" ברחוב ברנדיס 18 במרכז העיר רעננה, בית כנסת המשמש כ- 500 מתפללים במהלך השנה כולה וכן את סניף תנועת בני עקיבא המרכזי בעיר שצמוד לבית הכנסת ונמנה עם אחד משלושת הסניפים הגדולים בארץ שמונה קרוב לאלף חניכים וחניכות. בית הכנסת "הפועל מזרחי", מהוותיקים שבבתי הכנסת ברעננה הוקם בתחילת שנות ה-50 על ידי חבורת חלוצים שעלו ארצה בתקופת המנדט ועסקו בבניין הארץ.

 למרות חשיבותו הסגולית וההיסטורית של המקום, היו"ר חגית משה לא עוצרת ומתקדמת למכירת המקום שנרכש נבנה ומתוחזק על ידי ציבור המתפללים וזאת מבלי ליידע אף גורם מקרב הגבאים, הנהלת בית הכנסת וציבור המתפללים, "ככל הנראה על למנוע מבעוד מועד כל אפשרות להתנגד למהלך". עוד מתברר כי הכוונה להוציאו למכירה, שעלולה להביא לכדי הריסת בית הכנסת, הובאה לידיעת הנהלת בית הכנסת בעקבות כתבה בעיתונות, דבר שהוביל לסערה גדולה בקרב הגבאים ומשפחות המתפללים.

"קהילת בית הכנסת שלנו בנתה אותו מן היסוד והשקיעה כספים רבים באחזקת בית הכנסת ושיפוצו", אומר בכאב בכיר בעמותת בית הכנסת. "זקני המקום שבית הכנסת מהווה את מרכז חייהם לקחו משכנתאות כבדות בשנות ה-40' על מנת לבנות את בית הכנסת. הנוהג בעבר היה לרשום את בעלות קרקע הנכס על שם המפלגה, אך חלוצי הפועל מזרחי מהעלייה השלישית, שנהפך למפד"ל ושינה את שמו לבית היהודי, כמעט ולא היו שותפים בבניית בית הכנסת בפועל", הוא אומר.

חבר ההנהלה מוסיף ומציין כי בעלות הקרקע מצויה כיום בידי שלושה ארגונים הפועלים יחדיו למכירת המקום: מפלגת הבית היהודי,  חברת הנכסים של הבית היהודי – "קרן תורה ועבודה", והסתדרות הפועל המזרחי. "אנחנו המומים מחוסר הרגישות של ההחלטה שלא ליידע אותנו על מחטף המכירה וההרס הצפוי, דבר שגורם לתחושות קשות מאוד בקרב משפחות הקהילה. מבירורים שעשינו מול הגורמים הפוליטיים במועצת העיר, נראה שהפור נפל ויו"ר הפועל המזרחי אבי סולימן וחגית משה לא יעצרו עד שישיגו את מבוקשם". לדבריו, פרסום המכרז נעשה מתוך כפייה של השניים.

מתוך המכרז "המציע רוכש את הנכס כאשר הוא תפוס ע"י המוכר ועל אחריות הרוכש לפנות את השוכר" ההתייחסות למתפללים ולחניכי בני עקיבא כאל דיירים ומטיל את האחריות לפינוי על הרוכש

"חגית משה שמתיימרת לטעון שהיא ייצגת הציבור הדתי לאומי ודואגת לצרכיו, עושה כאן מחטף בשביל לכסות חובות מפלגה ע"י מכירת בית כנסת וסניף בנ"ע שנחשבים לשניים מהסמלים המובהקים של תנועת הציונות הדתית בארץ", הוא מספר. לאחר עשרות שנים בהן מתפלל בבית הכנסת הוא מכיר ניסיונות אחרים בעבר למכור את המקום על ידי המפלגה, אך הם נבלמו על ידי בכירים בעירייה, בהם סגן ראש העיר דאז, יואל עזרזר, שלא היה מוכן לשנות את מהותו של 'הנכס' כבית כנסת והצליח למנוע את המכירה. ה'קול קורא' שפורסם מפרסם את בית הכנסת למכירה מבלי אפילו לציין כי מדובר בבית כנסת מהוותיקים ביותר ברעננה ובסניף בני עקיבא ענק, אלא כנכס סתמי וחסר משמעות – העיקר תיקנו".

עוד חושף חבר העמותה כי ההחלטה על המכירה כלל לא נידונה מול מתפללי בית הכנסת, אשר גילו על כך בפרסום הצעת המכירה בעיתונות המקומית: "למרות הקשר המהותי של באי המקום והכסף שהשקיעו מהונם העצמי על בניית בית הכנסת, ולמרות שמי שמשלם את הוצאות המקום ותחזוקתו הם המתפללים ועמותת בית הכנסת, חגית החליטה לזרוק אותנו לרחוב, לשנות את מהות הקרקע למרבה במחיר ולהרוס בית כנסת, כל זאת מבלי לטרוח אפילו לשאול את חברי הוועד ומאות המתפללים במקום. לצערי, כולנו גילינו על כך מהעיתונות". גם גורמים בתנועת הנוער בנ"ע אומרים כי "חניכי ובוגרי הסניף נדהמו לשמוע בתקשורת על מכירת הסניף ללא שהיה שום קשר עם התנועה והם נערכים למאבק רחב כנגד המכירה".

חברים בהנהלת בית הכנסת מעלים בנוסף כי מפלגת הבית היהודי העלימה כספים נוספים מבית הכנסת בשימוש המשרדים הנמצאים באחורי בית הכנסת. אותם חדרים אחוריים שופצו על ידי ועד ביה"כ במאות אלפי שקלים, ושימשו עד לפני כשנתיים בתור משרדי הנהלת ישיבת ההסדר 'בינות רעננה' של הרב חיים רטיג. משיחה עם חבר הנהלה נוסף הוא מציין שהוועד גבה מחיר סימלי על שכירות המקום כדי לשלם את הוצאות החשמל, המים והניקיון בלבד. לאחר סגירת משרדי מפלגת הבית היהודי בראש העין לפני כשנתיים, חיפשו אנשי המפלגה מקום חדש לשכן את המשרדים. "אנשי הבית היהודי עטו על משרדי בית הכנסת כטרף קל, הורו להעביר את משרדי הישיבה משם ולפנות את המקום לטובת משרדי המפלגה, מתוך היותם בעלי המקום, ולמרות הבטחות חוזרות מצד יו"ר סניף הבית היהודי ברעננה שהוצאות השימוש ותחזוקת המקום ישולמו על ידי המפלגה, עד היום אף גורם בבית הבית היהודי לא שילם לנו עבור השיפוץ את הנדרש לוועד בית הכנסת, זאת חרף התחייבותה והפצרות ועד ביה"כ מולה לסגור את ההתחייבות" מספר. "קבענו פגישה עם יו"ר הפועל המזרחי סולימן ומנכ"ל הבית היהודי הארצי יגאל דנינו כדי להבהיר את הדברים. עמדנו על כך שוועד בית הכנסת לא צריך לשלם את ההוצאות השוטפות של המקום, אך הם השיבו לנו בצורה בריונית וללא טיפת רגישות כי הם הבית של המקום ואיימו עלינו שאם נמשיך בדרישה שלנו לקיים את ההבטחה שלהם, הם יפעלו לסגירה מיידית של המקום. הם לא שילמו על כל הזמן שהיו שם ואף השתמשו במקום לאספות המפלגה וכנסי פעילים מוניציפליים. שם הבנתי מול מי יש לנו עסק".

חבר ההנהלה מסכם את דבריו ואומר כי "אותה חגית משה שטוענת השכם והערב כי היא דואגת לצרכי המגזר ושמאיימת בקמפיין הבחירות בירושלים שאם לא יצביעו לה הציבור הדתי ייחנק, בוחרת להחריב במו ידיה בית כנסת בעל ערך היסטורי עבור אלפי משפחות ברעננה לאורך השנים. נכון לעכשיו, ערב יום כיפור ואנחנו מרגישים שחרב מונחת על צווארינו כאשר חגית חונקת במו ידיה את עתיד בית הכנסת ואת סניף בנ"ע בעיר, מהמקומות המרכזיים ביותר עבור הציבור הדתי לאומי בעיר. 'רחוק מהעין רחוק מהלב' נאמר, כנראה שהציבור הדתי לאומי לא באמת קרוב לליבה של חגית משה כמו הצורך לכסות על חובותיה".

בנוסף הוא מציין כי "בשנות ה-60 ותיקי בית הכנסת לקחו על עצמם משכנתאות בסכומי עתק לשנים ארוכות כדי לבנות את בית הכנסת ורק לפני פחות מעשור הנהלת בית הכנסת הנוכחית השקיעה למעלה ממיליון שקלים לשיפוץ המבנה כשהמפד"ל, לימים הבית היהודי לא תמכו בנו באגורה שחוקה".
בנוסף חשוב מאוד לזכור שמפלגת הבית היהודי אמורה לקבל רק שליש מהמכירה של שטח בית הכנסת וסניף בני עקיבא כי זה שטח הקרקע מתחלק שליש בין הבית היהודי, "קרן תורה ועבודה", והסתדרות הפועל המזרחי שהוא גוף עשיר מאוד. ז"א שבשביל מיליוני שקלים בודדים במקרה הטוב חגית משה והבית היהודי מתכוונים להחריב בית כנסת שהוא גם מבנה מורשת בעל משמעות היסטורית עבור עבור הציונות הדתית. השתגעתם ?

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן