חדשות רעננה

יום האישה בצל המלחמה

בכירות בצבא ובמשק התכנסו במשרדי אמדוקס בפארק רעננה מול מאות נערות במטרה להביא סוף לאפלייה המגדרית ביחידות הטכנולוגיות ובהייטק ולקדם חינוך טכנולוגי בקרב נערות

קרדיט : טל רז

"בתחילת הדרך, נשים מהוות 50% בלימודי 5 יחידות מתמטיקה, אבל בסוף הן מהוות רק 30% ביחידות הסייבר והפיתוח בצבא, ורק 9% ממייסדי הסטרטאפים. הגיע הזמן לשים לזה סוף": על רקע האפלייה הקיימת בלימודי הטכנולוגיה בבתי הספר, ביחידות הטכנולוגיות ובהייטק, עשרות בכירות במשק התכנסו בפני מאות נערות באירוע במשרדי אמדוקס ברעננה בשביל להביא סוף לתת-ייצוג נשי במקצועות הטכנולוגיה ולקדם חינוך טכנולוגי בקרב נערות. האירוע התקיים בארגונה של תכנית ניצנים מבית עמותת "בנתיבי אודי", הפועלת לקידום חינוך טכנולוגי עבור נערות ונערים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית. באירוע השתתפו בכירות מהתעשייה והמצבא וכן בכירות מהעולם העסקי והפילנתרופיה הישראלית, ביניהן ענת רמתי שעשוע נשיאת קרן משפחת שעשוע, שרית אסף, מנהלת חטיבת המוצר והטכנולוגיה באמדוקס, קרן קציר שטיבל מנהלת השיווק של מערך הדיגיטל, תת אלוף יעל גרוסמן ונוספות.

אי שוויון מגדרי הוא בעיה מרכזית בעולם הטכנולוגי, ונשים עדיין סובלות מתת ייצוג משמעותי ביחידות הטכנולוגיות בצה"ל" ובענף ההייטק. תכנית ניצנים מבית עמותת "בנתיבי אודי", הפועלת לקידום חינוך טכנולוגי עבור נערות ונערים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית ושמה לה למטרה להגדיל את הייצוג הנשי ביחידות הטכנולוגיות ובהייטק, כינסה אירוע מיוחד במשרדי אמדוקס בפארק רעננה בהשתתפות מאות נערות ובכירות מהצבא ומהמשק במטרה לעורר השראה בנערות הצעירות להשקיע בחינוך הטכנולוגי שלהן, להאמין בעצמן ולשים סוף לאי-השוויון.

בתמונה (מימין לשמאל): קורין כהן-מתוק, מנהלת תכנית "ניצנים" מבית ''בנתיבי אודי'' הפועלת לקידום חינוך טכנולוגי עבור נערות ונערים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, שרית אסף, מנהלת חטיבת המוצר והטכנולוגיה באמדוקס, מרדכי אלגרבלי, יו"ר עמותת "בנתיבי אודי", ענת רמתי שעשוע, נשיאת קרן משפחת שעשוע השותפה לפעילות התכנית מזה כשנתיים, תומכת ומלווה את פעילותה בעיר אשקלון, עדי אטון לפידות, מנכ''לית קרן משפת שעשוע, ושלומציון לנדאו חלגואה, יו"ר הועד המנהל של "בנתיבי אודי". קרדיט: טל רז

האירוע נפתח בדבריה של סא"ל (מיל') קורין כהן מתוק, מנהלת תכנית ניצנים, אשר הציגה את התמונה המדאיגה של אי-השוויון הגדול במקצועות הטכנולוגיה: למרות שנערות לומדות 5 יחידות מתמטיקה בשיעור כמעט זהה לזה של הנערים בגילאי התיכון, עם הזמן ייצוג הנשים בלימודים ובתפקידים טכנולוגיים הולך ופוחת. נשים מהוות 23% בתפקידי סייבר ופיתוח בצבא, 30% במקצועות ההייטק באוניברסיטאות, ו-9% בלבד ממייסדי סטארטאפים.

"המספרים האלו מדאיגים, אבל הם לא גזירת גורל. ביחד עם שותפותינו, אנחנו בניצנים כבר פועלים למעלה משש שנים על מנת לצמצם את אי-השוויון בין נשים לגברים במקצועות הטכנולוגיה. כ-85% מבוגרי התכנית התקבלו לתפקידים טכנולוגיים מובחרים, כאשר 78% מתוכם הן נערות – והיד עוד נטויה. לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא לייצוג מלא בין נשים לגברים בצבא ובהייטק." הבטיחה כהן מתוק לנערות.

לאחר מכן, ענת רמתי שעשוע, נשיאת  קרן משפחת שעשוע ואחת השותפות המרכזיות של תכנית ניצנים, נשאה דברים, ואמרה: "ביום בו יוגדר היום הזה, יום האישה הבינלאומי, כיום המודעות לשוויון המגדרי, אדע שהגענו ליעד. עד אז עלינו לפעול דרך חינוך מגיל צעיר, דרך תיווך אופציות שוות לבנות ולבנים, פתיחת כל האפשרויות לעתידן האישי של נשים ולעתידה הטכנולוגי -מדעי של מדינת ישראל". עוד הוסיפה רמתי שעשוע: "תכנית ניצנים מייצגת את אותם ערכים בהם דוגלת קרן משפחת שעשוע, הן בהיבט של הנגשת החינוך הטכנולוגי מדעי לכלל ילדי ישראל והן בהיבט של שוויון מגדרי. אנו שמחים על שיתוף הפעולה הפורה עם התכנית שמובילה בשטח לצמצום פערים ומתן הזדמנויות אמיתי לצעירות וצעירים".

שרית אסף, מנהלת חטיבת המוצר והטכנולוגיה באמדוקס, נשאה דברים באירוע ומסרה: "הטכנולוגיה מתקדמת במהירות, ואנחנו מוצאים את עצמנו בצומת מכריע שבו השתתפות פעילה בעיצוב העתיד היא לא רק אופצייה, אלא חובה. YES WE GEN – זה לא רק סלוגן. זאת המחוייבות שלנו – כולנו – להניע ולתמוך בשינוי מהותי. אני מאמינה שלכל אחד, ללא קשר למגדר, יש תפקיד במסע הטרנספורמטיבי הזה. כל אחת חייבת לקחת חלק בעיצוב הטכנולוגיה. ביחד, יש לנו את הכח להשפיע ולעצב שיוויון מגדרי. "

בתמונה (מימין לשמאל): תת אלוף יעל גרוסמן, אופיר אלגרבלי מנכ''ל בנתיבי אודי, וקרן קציר שטיבל מנהלת השיווק של מערך הדיגיטל. קרדיט: טל רז

כמו כן, במהלך האירוע, הנערות השתתפו בסדנת "מעבר לתקרת הזכוכית" של עמותת שוות, הפועלת במטרה לחזק את תחושת הערך העצמי של נערות ולתת להן כלים למימוש שאיפותיהן. במהלך הסדנה הנערות התחלקו למעגלים, וקיימו שיחה על העצמה נשית, על האתגרים המיוחדים לנשים, ועל הדרכים לפרוץ אותם.

באירוע השתתפו בכירות מהתעשייה והמצבא במטרה לעורר בנערות השראה, ביניהן קרן קציר שטיבל מנהלת השיווק של מערך הדיגיטל, תת אלוף יעל גרוסמן, סמדר אלדר סא"ל במילואים יועצת אבטחת מידע וסייבר, תמר שכטר מפתחת תוכן טכנולוגי בניצנים, עמליה אברמוב, נשיאת חטיבת הבנקאות באמדוקס, ונוספות.

 

אודות ניצנים ו"בנתיבי אודי"

״ניצנים״ הינה תכנית של עמותת "בנתיבי אודי", בשותפות אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אכ"א, בסמח, מערך הדיגיטל הלאומי במשרד הכלכלה, משרד החינוך וגופים פילנתרופים נוספים כגון: עתידים, הפדרציה היהודית ניו-יורק, חברת הפניקס וקרן משפחת שעשוע. מטרת התכנית לאתר ולהכשיר בני נוער בעלי פוטנציאל ואוריינטציה טכנולוגית בתחום התוכנה והסייבר מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, ולהעניק להם הזדמנות שווה להשתלב ביחידות הטכנולוגיות המובחרות.

התוכנית הוקמה לזכרו של סגן אודי אלגרבלי ז"ל, קצין קשר בחטיבת הצנחנים שנפל בשנת 1994 בקרב בלבנון.

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן