חדשות רעננה

מרד הרשויות המקומיות

רעננה הצטרפה לשביתה עליה הכריז מרכז השלטון המקומי עד שקרן הארנונה תוסר, מערכת החינוך לא תפעל, אין פינוי אשפה וגזם, אין קבלת קהל במשרדי העירייה , על מה נלחמים ראשי הרשויות?

ראש עיריית רעננה חיים ברוידא בועדת הכספים

מה מושבת

מערכת החינוך חוץ מהחינוך המיוחד, הבגרות המתמטיקה תתקיים כמתוכנן, לא יתקיים פינוי אשפה וגזם, לא תתקיים קבלת קהל במשרדי העירייה.

מה הרקע לשביתה

הנתון עליו יש הסכמה רחבה הוא שארנונה למגורים היא הפסדית בניגוד לארנונה עסקית שממנה הרשויות מרוויחות וכך מממנות את השירותים לתושבי העיר, ברשויות בהן ההכנסה מארנונה עסקית הוא נמוך רמת השירותים נמוכה, טענת משרד האוצר אין עידוד לבניה חדשה למגורים והחוק נועד להעביר כספים עודפים מרשויות חזקות לעידוד בניה ברשויות חלשות.

קרן הארנונה" היא יוזמה של משרד האוצר שמטרתה לחייב את הרשויות המקומיות להקצות הכנסות מארנונה שנגבית מעסקים לטובת תמרוץ בנייה בערים המוחלשות. על פי המודל המוצע על ידי האוצר, במסגרת חוק ההסדרים הרשויות המקומיות, כל אחת לפי חלקה, יפרישו לקרן בצורה דיפרנציאלית אחוז מסוים מתוך ההכנסות מהגידול בארנונה עסקית, בהתאם להכנסה לנפש מארנונה עסקית. מתוך הקרן יוענק מענק שנתי קבוע לרשויות המקומיות בסך 2,000 שקל עבור כל היתר בנייה ליחידת דיור שהיא מוציאה.

 

 

ראש עיריית רעננה חיים ברוידא: "מדובר בניצול ציני של משמעת קואליציונית בכנסת, כדי לגרוף את כספי התושבים לקרן שאיש אינו יודע את מטרותיה ואת ייעדיה. הרשויות המקומיות הן כיום החוסן החברתי של מדינת ישראל. פגיעה כלכלית בהן, באמצעות ניצול כוח השררה, תגרום לכך שגם רשויות מקומיות חזקות, יקרסו ולא יוכלו להמשיך ולהעניק את השירותים לתושבים". 

ראש עיריית הרצליה משה פדלון הזהיר ממרד תשלומים "לנוכח החוק העומד להיות מאושר הבוקר בוועדת הכספים, שתכליתו נטילת תשלומי ארנונה מערים מבוססות לטובת ערים נחשלות – הנני מזדרז להביע בפניך חשש כבד מפני סירוב המוני של תושבי העיר הרצליה לשלם מעתה את מס הארנונה כל עוד הכספים המשולמים על ידם אינם מתועלים לצרכיהם אלא לצרכי אחרים" 

ראש עיריית כפר סבא רפי סער "במילים פשוטות, החוק נועד לקחת לתושבי כפר סבא את המיסים שהם משלמים לעירייה, וכעונש על כך שהעירייה מתנהלת בצורה טובה ותקינה, להעביר את הכסף שלכם לרשויות אחרות. מדובר ברעיון פופוליסטי ושערורייתי – גם בעיני רשויות חזקות וגם בעיני רשויות פחות חזקות כמו אילת. יש כאן נסיון לפגוע בחינוך, ברווחה, בתרבות וביכולת שלנו לספק שירותים מוניציפליים לתושבים שלנו ולהביא לקריסה של הרשויות המקומיות. לא מתפקידנו לדאוג למקורות תקציביים לפתרון משברים לאומיים. "

ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי: "הקרן שלכאורה נועדה לעודד בניה למגורים וליצור צדק חלוקתי בפועל תפגע ביכולת של רשויות ליברליות לתת שירות לתושבות והתושבים ותביא לקריסה מלאה של השלטון המקומי ולחיזוק נוסף לממשלה חסרת רסן. כל ראש רשות שהתנהלה נכון כלכלית, שתכנן נכון מבחינת עירוב שימושים של מגורים מסר ותעסוקה, ייקנס במיליוני שקלים מהתקציב השוטף לכספים שיועברו לאיו״ש ולרשויות שמקורבות לשלטון. רשויות איו״ש אגב הוחרגו מלתרום לקרן אבל נמצאות ברשימת מקבלות התקציבים מהקרן."

 

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן