חדשות רעננה

יש את גלי שלפני התאונה וגלי של אחרי

לגלי שחר, מנכ"לית המרכז להכשרת מנהלים באוניברסיטת רייכמן, המשנה לראש עיריית רעננה ויו"ר ועדת הכספים העירונית יש שתי תקופות חיים לפני ואחרי התאונה בה איבדה את בתה הפעוטה רוני. ערב אישור התקציב לשנת 2022 מספרת גלי על המסלול שהוביל אותה לפעילות ציבורית ולמה בחרה להצטרף לאקדמיה ולעזוב את ההייטק

"אי העברת התקציב תהיה פגיעה בתנופת הפיתוח של העיר. זו אפילו לא פוליטיקה, זה נטו פגיעה בעיר"

גלי שחר
גלי שחר "תושבות רעננה, בואו להתמודד"

הסיפור של גלי שחר מתחלק לשתי תקופות חיים, גלי של לפני התאונה וגלי של אחרי, האירוע המכונן התרחש לפני 20 שנים. "חייתי את החיים הנוחים גלי ההייטקיסטית. גדלתי בתל אביב בהדר יוסף ראיתי את עצמי כאשת עסקים למדתי כלכלה, למדתי תכנות עבדתי באמדוקס כמתכנתת. יצאנו בדרך  לרילוקיישן  בקנדה בדרך לשדה התעופה קרתה תאונת הדרכים ששינתה את חיי, במחלף לכיוון נתב"ג, פגע ברכב הו הם נסעו רכב הסעות שנהג במהירות מופרזת. מעוצמת המכה, הסתובב הרכב והתנגש בגדר ההפרדה. "הדבר הבא שאני זוכרת זה שאני פוקחת את העיניים, מסתכלת על רוני, והעיניים שלה עצומות והיא לא נושמת, ואז אני מתחילה לצרוח". הנהג הפוגע היה עבריין תעבורה סדרתי עם הרשעות קודמות. "כעסתי נורא, איך נותנים לאדם כזה לעלות לכביש, הכעס ליווה אותי שנים רבות. בחרנו לקיים את הנסיעה למרות המוות של רוני."

איך מתאוששים ממות של ילד?

"זה מסוג הדברים שמשנים אותך, ההבנה שהחיים שבריריים ואם לא נשאיר את החותם אז החיים חסרי משמעות, צריך לבנות את החיים מחדש ההבנה היא שהחיים צריכים להראות אחרת, אחרי התאונה חיינו 8 שנים בקנדה כשהרגשתי בשלה לחזור חזרנו לארץ במטרה ליצור שינוי בחברה בה אני חיה, הרגשתי חוסר צדק אין סיבה שאנשים יהרגו בתאונות דרכים אם ניתן למנוע אותן."

" בשנת 2009 חזרנו לארץ, שבוע אחרי הנחיתה התחלתי להתנדב באור ירוק, והצטרפתי להנהלה של העמותה. הבחירה שלי הייתה להפיץ את הסיפור של רוני לכמה שיותר אנשים. המטרה היתה למנוע פגיעות בתאונות דרכים זו היתה המשימה שהובילה אותי. יצאתי להרצאות בבתי ספר,בצבא במקומות עבודה בכל מקום שחשבתי שאפשר ליצור שינוי דיברתי. סיפרתי את הסיפור האישי ודיברתי על בטיחות בדרכים.  אנשים מורידים מסך ולא חושבים על תאונות דרכים והדרך למנוע אותן עד שזה לא נוגע לחיים האישיים שלהם. השליחות שלי הייתה ועדיין  היא לספר את הסיפור וליצור שינוי בתודעה. אני עדיין מרצה בעיקר להנהלות של ארגונים.

יש אפשרות ליצור שינוי אמיתי במלחמה בתאונות הדרכים?

הדרך ליצור שינוי היא הפנמה שכביש זה דבר מסוכן ולהערך לזה. דרך חינוך בכל גיל הנושא של בטיחות בדרכים יקבל את החשיבות שהוא ראוי לו הכל מתחיל בחינוך, במיוחד בעידן שיש בו שינוי טכנולוגי שמשפיע על כל תחום כולל בטיחות בדרכים. היום כל ילד עם אופניים או קורקינט הוא נהג עם פוטנציאל להפגע או לפגוע ולכן רק חינוך מגיל צעיר יביא למודעות.

מעבר לעולם החברתי

 דרך הפעילות באור ירוק הכרתי את עולם העמותות והחברה הישראלית ובחרתי לעשות שינוי מקצועי לעולם העמותות, מונתי למנכ"לית עמותת גבהים שעוסקת בהשמה של עולים חדשים. בקנדה פגשתי הרבה ישראלים מוכשרים שרצו לחזור לארץ וחששו מהקליטה העבודה בגבהים היתה סגירת מעגל לחזרה שלי לארץ. משם המשכתי לקרן רש"י,  גבי אשכנזי יו"ר הקרן הציע לי להקים את החטיבה העסקית חברתית, של קרן רש"י. 

גלי שחר ומשפחתה חשוב ליצור משמעות להמשך החיים
רוני שחר ז"ל "המוות שלה שינה את מסלול חיי"

ומשם שוב להייטק ולאוניברסיטת רייכמן?

כנראה שהיציאה מאזור הנוחות זה תחביב. הגיעה הצעה לחזור לאמדוקס, היה לי קשה לחזור לצד העסקי אחרי העבודה בעולם החברתי. כשהגיע הקורונה הבנתי שאני עדיין רוצה לעשות משהו משמעותי, קיבלתי הצעה להצטרף לרייכמן ומוניתי למנכ"לית הכשרת מנהלים ולימודי חוץ ברייכמן. המטרה של הכשרת מנהלים ברייכמן  היא להביא ערך מוסף לשכבת הניהול של החברה הישראלית התפקיד הוא חיבור בין העולם העסקי לעולם החברתי. חירות ואחריות זה המוטו של רייכמן, אין חירות ללא אחריות.

המטרה היא ליצור חדשנות פורצת דרך הניהול, אנחנו עובדים עם ארגונים והנהלות בכירות מתאימים להם הכשרות בהתאם לצורך, יש ברייכמן 10 בתי ספר 33 מכוני מחקר, כל הידע העצום הזה עומד לרשותנו כשאנחנו בונים תכניות לימוד.  קורס דירקטורים לנושאי משרה לדוגמא, המטרה היא ללמוד את הפרקטיקה של מה המשמעות של להיות דירקטור, בחברות ציבוריות יש כללים מאוד ברורים על מה זה להיות דירקטור, מה החובות ומה הזכויות.

מסייעים לארגונים לעבור שלב בהתפתחות שלהן, איך מפתחים הישרדות ארגונית איך מתנהלים בחוסר ודאות. ארגונים חזקים הצליחו לעשות את השינוי, הקורונה היא רק אבן דרך בהבנה שהשינוי הוא דבר מתמשך. יש בצוות של המרכז להכשרת מנהלים כ 14 עובדים, אחראים גם על פיתוח עסקי גם על שיווק ומכירות גם על שיתופי פעולה עם כל בתי הספר ויצירת המון דברים חדשים.

למה נכנסת לפוליטיקה?

אם לא נאמין שניתן לשנות את המציאות היא לא תשתנה. אסור להסכים עם המצב של אי אפשר ליצור שינוי, הפוליטיקה היא כלי ליצירת שינוי היא לא מטרה בפני עצמה. לא זזתי מהדרך שלי והפוליטיקה היא לא מטרה אלא דרך להגשים את המטרה.  איתן גינזבורג פנה אלי וביקש שאצטרף, באתי במטרה לקדם את הבטיחות בדרכים ברעננה, הייתה לנו היכרות מוקדמת והאמנתי בדרך שלו. אחרי הפרישה של איתן היה לי ברור שאני לא מעוניינת לעבוד כסגנית בשכר, העדפתי שהתפקיד הפוליטי שלי יהיה וולונטרי. במקום לקבל שכר העברנו את התקציב לפעילות. בהתחלה ישבתי והקשבתי למדתי את המערכת המוניציפאלית יום הזיכרון לבטיחות בדרכים, שיתוף פעולה מלא בקידום הנושא ולשים את הבטיחות בדרכים בראש. רעננה זכתה במקום הראשון בארץ בבטיחות בדרכים, אפקטיביות של פעילויות 

איך הפעילות שלך באה לידי ביטוי?

המון פעילויות בגני הילדים ובבתי ספר יסודיים, בכל שכבת גיל פעילויות,  בטיחות בדרכים מתחילה במערכת החינוך. ברגע שמערכת החינוך תיקח את המלחמה בתאונות הדרכים כיעד מרכזי ותצליח לרתום את העובדים ולקבל הכרה כך המלחמה תצליח. זו רק ההתחלה. המטרה היא להביא ל 0 נפגעים ברעננה. האתגר של טכנולוגיה תחבורתית אופניים, חשמליים וקורקינטים הוא אתגר גדול, הפעלנו ברעננה סימולטורים של אופניים חשמליים, חילקנו 500 קסדות לציבור במחיר סמלי. שבילי אופניים זה הפער בין הקידמה ליכולת להשיג אותה ולבצע שינוי, אבל עד שלא תהיה תשתית מסודרת ומלאה של הפרדה צריכים למנוע עד כמה שניתן .

איך את מתמודדת עם התקשורת ופוליטיקה בעידן הרשתות החברתיות?

יש לי תקווה לתקשורת אמינה, בניגוד להשתוללות שנעשת ברשתות החברתיות מה שקורה שם זה חושך. יש יצירה של אנרכיה אסור ששיח מסית יהיה חלק מהתרבות שלנו, המשמעות של להיות חבר הנהלה, היא לא להתנהל ברמת שיח נמוכה מול הציבור שבחר בך. המצב הפוליטי ברעננה מכתיב התנהלות אחרת. כיו"ר ועדת הכספים מה שמניע אותי זה טובת רעננה. עד היום התנהלתי בשקט התקשורתי במטרה לנהל את העתיד הכלכלי של רעננה בצורה ראויה. זה הולך להפסק אני מתכוונת להציג לתושבי רעננה את הפעילות בצורה מאוד גלויה ושקופה ולהראות לתושבי העיר מי דואג להם.

יום הזיכרון לנפגעי תאונות דרכים ברעננה

בשבוע הבא יובא תקציב 2022 לאישור לפי המצב הפוליטי יש סיכוי שלא יעבור?

מעט מחברי המועצה מבינים באמת מה הם דוחות כספיים. אישור תב"רים לדוגמא, נעשתה פרזנטציה של כל פרויקט אי אפשר להגיד שלא הבינו על מה הדיון. כל התב"רים אושרו ראש העיר חיים ברוידא, הוביל הצגה מפורטת ועינינית של תקציב למען תושבי העיר באופן הכי ענייני,  תקציב 2022 משקף לראשונה תקציב מלא אחרי שנתיים של תקציבים מצומצמים עקב משבר הקורונה וצמצום בפעילויות.  בהשוואה לתקציב 2019 (התקציב האחרון טרום קורונה), תקציב 2022 מראה בצורה יפה את תוצאות תוכנית ההתייעלות עם גידול של 3% בלבד בתקציב הרגיל, אל מול גידול של 3% באוכלוסיית העיר, העלאות שכר של המגזר הציבורי בכ-10% וכן עליית מדד ויוקר המחיה.

מה המשמעות של אי העברת התקציב במועצה?

אי העברת התקציב הרגיל במועצה פירושו פגיעה ישירה בשירות לתושבי העיר. תקציב 2021 הוא תקציב שנבנה בצמצום בעקבות הסגרים שהיו בתחילת השנה ואינו משקף את צרכי העיר בכללותם. אם נוסיף על כך את תוספת הגידול באוכלוסיית העיר, על כל השירותים העירוניים שנדרשים לתקצוב וכן את מוסדות החינוך החדשים שנפתחו ותוספת צוותי החינוך למוסדות אלה, נבין כי השתת הטייס האוטומטי מתקציב 2021 לא תספיק לצרכי העיר ולרמת השירותים לתושבים וזו בהכרח תפגע, אם התקציב לא יעבור במועצה. לגבי תקציבי הפיתוח שהם רובם ככולם חלק מתוכנית פיתוח רבות שנים, אי העברת התקציב תהיה פגיעה בתנופת הפיתוח של העיר. זו אפילו לא פוליטיקה, זה נטו פגיעה בעיר.

 

כתבות קשורות

כתבות קשורות

תגובה אחת

  1. אבי הגב

    שתדעי בהמשך חייך רק שמחות והצלחות בכל התחומים ויזכיר לסייע ולעזור לאחרים ולא להסתייע

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן